World cup Winner – non recognized breeds show via. WORLD DOG SHOW 2024, Zagreb (Croatia) 28.4.2024

29.04.2024

Heslo naší chovky je, že "Nic není nemožné. Stačí chtít." A nemožné se stalo skutečností. :-)

Když jsme se dozvěděli, že v rámci World Dog Show v Chorvatsku se budou moci zúčastnit i Neuznaná plemena FCI, okamžitě jsme začali zjišťovat informace. A bylo to tak. 

Chorvatská kynologická organizace (obdoba naší ČMKÚ) se rozhodla pořádat pro "neuznance" World Cup Winner Zagreb 2024. Tohle byla úžasná zpráva, protože v ČR toto na poslední Světové výstavě nebylo možné a 11. skupina FCI (Neuznaná plemena FCI) se nesměla zúčastnit.
Další úžasnou zprávou byla výjimka k získání Chorvatského šampiona krásy. Podmínky totiž dovolovaly získat tohoto šampiona po získání 1x CAC z World Dog Show (včetně World Cup Winner) a 1x CAC z Croatia Winner, národní výstavy psů Chorvatska, která probíhala každý den odpoledne.

Plán byl tedy jasný!
Za prvé se jako první majitelé Moskevského strážného psa z ČR zúčastnit velmi prestižní Světové výstavy a následně Národní výstavy.
Za druhé se pokusit získat 2x CAC a tím i Chorvatského šampiona krásy.

Sobotní cesta do Chorvatska byla dlouhá, ale bez větších zdržení. Tentokrát jsme nejeli po dálnicích, ale vzali jsme to mimo dálnice, abychom z té cesty měli i nějaký zážitek. Projeli jsme 4 země (Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko), abychom v pozdní odpoledne dorazili do 5 země, konkrétně do Zagrebu v Chorvatsku. Ubytování, které jsme měli zajištěné, bohužel nevyšlo. Booking to trochu nezvládl. A tak jsme, po zběsilé komunikaci s novým ubytováním a rychlé rezervaci, vyrazili zpět na sever, do 61 km vzdálené Krapiny. Hostitel měl pro nás vše připravené. Jednoduché ubytování o dvou pokojích a koupelně, ale bylo tam čisto a hlavně jsme měli kde hlavy a tlapky složit.
V neděli jsme vstávali velmi brzy, cca v 4:30. Byla potřeba, abychom na parkoviště výstaviště dorazili co nejdříve. Zvěsti hlásaly, že parkování je chaotické a nemusí být pro nás místo. Možná to bylo tou ranní hodinou nebo tím, že jsme za ty dva roky již zvyklí na spoustu nečekaných situací, parkování před východem slunce byl bez problémů a stáli jsme dokonce v první parkovací řade. A protože dle katalogu vystavovalo v našem kruhu před námi přes 70 psů, věděli jsme, že nemusíme spěchat. V klidu jsme se nasnídali, vyvenčili již po třetí Moiku a ještě si dali zasloužených 20. 
Když jsme následně vstoupili do bran výstaviště, byl to na jednu stranu jiný svět a na druhou stranu to bylo jako všude jinde na výstavě. Jen těch národností bylo více. Pro nás tedy velmi známé prostředí. Velké množství lidí, psů a exkrementů. Tohle je velká bolístka majitelů psů. Ale co už. Jsme na World Dog Show a prostě dávej pozor, kam šlapeš.
A možná to šlápnutí do hovňouse nám přineslo štěstí. Ale s největší pravděpodobností se o to postarala opět naše úžasná dvojce, Moira a její handler Mirek.
Pan rozhodčí Petru Muntean (RO) byl velmi přísný, ale spravedlivý a naše dvojce si odnesla krásné Ext.1, CAC, BOB a Zagreb World Cup Winner 2024.
Ne, nebojte, nebyli jsme tam úplně sami. Ve třídě mladých nastoupil nádherný, vysoký a velmi vyrovnaný Fülöp a do třídy otevřené nastoupila krásná a opět velmi vyrovnaná Emma, oba maďarské majitelky Emőke Szilaj. Mimochodem velmi příjemná a milá chovatelka.
Tak a dalo by se říci, že máme první část hotovu. Ale kdepak :-) Neplánovaně a nečekaně jsme se od slovenské majitelky Východoevropského ovčáka dozvěděli, že se bude konat Závěrečný kruh pro Non FCI plemena, v celkovém počtu 28 plemen. Nikde o tom zmínka nebyla, ale při dotazu sudí Evy Jílkové zněla odpověď jasně: "Samozřejmě vám závěrečný kruh posoudím." A tak po chvíli čekání, během kterého byla potřeba tohle sjednat s vedením výstavy, přinést poháry, sehnat vedoucí kruhu, jsme se dočkali a zúčastnili se. Ve slušné konkurenci nádherných psů mnoha plemen (10 plemen), Moira postoupila do užšího výběru a následně ji paní Jílková posoudila jako druhého nejlepší psa 11. skupiny FCI na WDS 2024. Nepředstavitelný úspěch! BIG2!
A to nás ještě čekala odpolední Národní výstava Croatia Winner CAC Zagreb 2024. Jak to na světovce fičelo, v dobrém slova smyslu, tak na národce se čas vlekl. Před vystavováním 11. skupiny se vystavovalo 34 boxérů a paní rozhodčí Ligita Zake (LV) posuzovala velmi pečlivě. Po delší době jsme se dostali na řadu a dopolední výsledek se opakoval. Paní sudí byla opravdu pečlivá, počítala zuby a psy prosahávala od čumáku až po ocásek. Naše dvojce se opět velmi líbila a získali Ext.1, CAC, Best female, BOB a Croatia Winner CAC Zagreb 2024. Další nepředstavitelný úspěch!

Náš "výlet" do Chorvatska nadmíru předčil naše očekávání. Jsme nesmírně vděčni za tuto příležitost.

Účast a vítězství na World Dog Show 2024!