Falešná březost


Vlastní zkušenost

V současné době, rok 2024, máme doma dvě tříleté "prdliny". Argee a Moiru. A aby nebyl náš život s nimi tak jednotvárný, došlo u Moiry, po prvním jejím letošním hárání, k falešné březosti. Zprvu mě ani nenapadlo, že by mohlo být něco jinak. Víc líhala, asi proto, že v noci hodně hlídala. Nosila plyšáka. To je normální, svého tygříka má ráda a ráda mu žužle informační štítek. A ten kráter pod smrkem? Kdo ví, která z těch dvou to byla. Pak, až když začala být apatická a nastěhovala se do nové ubikace i když na ni nemohla být ještě zvyklá (a přijmout ji za svou "boudu"), mě napadlo, že je to divné a zkontrolovala ji mléčnou lištu. Nebyla horká, naštěstí, ale cecíky byly nalité, byla na nich krusta mléka a celé břicho měla tak nějak divně učesané. Teprve teď mi došlo, že má falešku, ale jak Brno velkou. Okamžitě jsem vyhrabala knížky (jo, fakt živé, papírové knížky) a sosala info. A Díky Bohu za přátele na telefonu, kteří mají s tímto stavem zkušenosti. 
Doporučení znělo pohyb, vzít pelechy, hračky, zamezit lízání břicha a ubrat bílkoviny. 
A stalo se tak. Teda až na ten pohyb. Procházky z důvodu mé nemocenské nehrozily, ale beruška přišla o pelech (Argee a Casha [kříženec borderky] se samozřejmě svezly s Moirou), Tygřík putoval do skříně a na tělo vyfasovala tričko. Vypadala tak šíleně naštvaně, že tričko jsme sundali a dostala klasický plastový límec. A samozřejmě dieta. A pořádná. Pár granulek, jinak rýže s vývarem. No řeknu vám, že mě potrápila řádně. Skoro tři týdny! Tak dlouho trvala falešná březost u Moiry.

Naštvaná až na půdu.
Naštvaná až na půdu.

A ať se opravdu nenudíme, po letním háráním Argee máme falešku zpátky. Tentokrát si ji vystřihla Argee. Jak se ale liší holky rasou a povahou, tak se diametrálně liší i faleška. Argee kope taky, ale žádné schovky. Normální odkryté zákopy. Plyšáky nevedeme, uffff. Apatické válení se v pelechu? Ani za nic. Lítá jak nadmutá koza, a i tak skáče. Má radost, je praštěná, k nezadržení. Mléko se objevilo, vulvu má zvětšenou, ale zůstat v klidu a smět si lízat břicho? Na to nemá čas. 


Co to je falešná březost?

Falešná březost se objevuje u nesterilizovaných fen, nejčastěji mezi 50. a 80. dnem po hárání. Jedná se o fyziologický stav, spojený s přirozených chováním divokých psovitých šelem. Ve vlčích stádech se rozmnožuje pouze alfa samice. Ostatní samice obvykle nebývají březí, ale také se na výchově a krmení štěňat podílejí (rovněž mají laktaci). Falešná březost u psů často probíhá bez jakýchkoliv průvodních znaků. Zaniká spontánně po cca 3 týdnech. Pokud si všimneme jakýchkoliv projevů falešné březosti u naší fenky, neotálejme s návštěvou u veterináře.

V pokročilých stádiích může dojít k zánětu mléčné žlázy, který je velice bolestivý a může vést k vážným komplikacím, včetně sepse.

Projevy falešné březosti
Můžeme si všimnout zvětšení mléčné žlázy, někdy po stlačení prsní bradavky z ní vytéká mléko. Fena si může připravovat pelech, přinášet do něj hračky, plyšáky a jiné předměty.
Tyto předměty fenka považuje za vržená štěňátka, může si je přitahovat k prsním bradavkám, lízat je a starat se o ně. Některé fenky velmi nerady opouštějí svůj pelech, nechtějí dokonce ani chodit ven na procházky. Může se u nich objevovat snížená chuť k jídlu, mohou být skleslé, anebo naopak hyperaktivní.

Léčba falešné březosti
Před zahájením jakékoliv léčby je potřeba se ujistit, zda naše fenka skutečně nečeká potomstvo. Po vyloučení březosti veterinář zvolí vhodnou formu léčení. U pokročilých stavů falešné březosti je nutná farmakologická léčba.

Svému psu můžete pomoci i vy: nedovolte, aby si Vaše fenka začala budovat pelech a hromadit hračky. Svým fenkám neprokazujte příliš své city, nehlaďte je na břiše (může to způsobit zvýšenou tvorbu mléka), zajistěte jí více pohybu a zábavy. Informujte se u svého ošetřujícího veterináře na změnu stravy (správná výživa může období falešné březosti zkrátit).


Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: článek oddílu Způsob života | MSD Animal Health | https://cz.mypet.com/zpusob-zivota/co-prinasi-souziti-s-domacimi-mazlicky/falesna-brezost-pseudogravidita/